Aydınlatma ev dekorasyonu için olmazsa olmazların başında geliyor. Gündüz güneş ışığı alan ev gece gerekli aydınlatıcılar kullanılmadığında kasvet verici bir hal alıyor. Her odanın aydınlatılmasında farklı tarzlar kullanılabiliyor. Aydınlatmada tel ışıkların kullanılmasıyla daha güzel görüntü ve aydınlatmalar oluşmaya başlandı. Sadece aydınlatma ile değil kullanılan lambaların da görüntüsü ev dekorasyonunda kişiye güzel izlenimler bırakıyor. Aydınlatma ne kadar iyi ise insan o kadar huzurlu olur. Çünkü ders çalışan birinin iyi aydınlatılmış bir odada çalışması kişinin verimini artırır. Bir evin dekorasyonu ne kadar profesyonelce yapılırsa yapılsın aydınlatması kötü olan bir evin kişi üzerinde etkisi de o kadar azdır.

Aydınlatma

Mekânların Aydınlatılması

Antreler misafirin veya kişinin evde karşılaştığı ilk mekândır. Bu yüzden antrede kullanılacak lambaların göze hoş gelmesi ve çok iyi aydınlatması kişi üzerinde pozitif bir etki yaratacaktır. Elbette ki salonda kullanılan aydınlatıcı antrede kullanılmaz bu görsel olarak çok negatif bir durum yaratır ve dekorasyon anlamında da böyle bir şey kabul edilemez. Mutfak lambaları genelde değişik şekillerde olabilir. En çok kullanılan tarz sade ve şık olandır. Ancak misafir odalarında kullanılan lambaların daha gösterişli olması istenir. Çocuk odalarının aydınlatılması çocuğun yaşına göre değişiklik gösterebilir. Bebeklerde daha kolay uyuması için gökyüzünü anımsatan aydınlatıcılar kullanılabilir.

Eğer aydınlatılacak oda genç odası ise daha modern ve şık bir aydınlatıcı tercih edilmelidir. Banyoda ise aydınlatmanın çok çok iyi olması gerekir. Çünkü zeminde kullanılan fayanslar kaygan olduğu için insanların daha dikkatli olmalarını sağlayacaktır. Benzer şekilde kadınların makyaj yaptıkları yer olan banyoda aydınlatma yeterli ve iyi seviyede olmalıdır. Yatak odalarında aydınlatmaya çok ihtiyaç yoktur diye düşünülür. Ancak yatmadan önce rahatlamak, zihni boşaltmak için kitap okuyan birinin lambaya ve aydınlatmaya ihtiyacı vardır. Bu genelde gece lambası şeklinde kullanılır ve aydınlatma loş ışık şeklinde olur. Bu uykuya daha kolay geçilmesini sağlar.

Lambaların Rengi

Oturma odası gibi çok sık kullanılan mekânlarda aydınlatma göz yorucu şekilde olmamalıdır. Genelde güneş sarısı ya da gün sarısı denen ışık rengi tercih edilmelidir. 0-5 yaş arası çocuk odalarında aydınlatma genelde loş ışık olmalıdır. Genç odasında ise ders çalışma gibi mecburi çalışmalar olacağı için aydınlatma hem gözü yormamalı hem de güzel aydınlatma olmalıdır. Bu tarz odaların aydınlatılması da gün ışığı rengi ile olabilir. Ebeveyn yatak odasında aydınlatma loş ve ayarlanabilir olmalıdır. Bu hem tasarruf hem de güzel bir tarz yaratacaktır.